Licensed to Princemont Swim League - 1
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 7/1/2018 08:24 AM
                         WLS @ WA 6-30-18 - 6/30/2018                          
                                    Results                                    
 
NOTE: This meet was swam at West Arundel, which is 25 yards.
      To compare the times to SCM (25M), divide them by 0.9.
 
Event 1  Boys 18 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  League Rec: ! 1:38.71   7/29/2017 Theresa Banks Swim Club, TB_A              
                         M Jackson, S Smith, S Barbour, K Young            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Arundel Swim Team  'A'                       2:01.00    2:01.53    7  
     1) Pacheco, Joseph 16              2) Ramirez, Alex 16               
     3) Venit, Michael 13               4) Jensen, Chris 15               
  2 West Arundel Swim Team  'B'                            NT    2:06.93    5  
     1) Nagle, Kyle 16                  2) Nessler, Douglas 18            
     3) Girlie, Dimitri 17              4) Miller, Ben 15                 
  3 West Laurel Swim Team  'A'                             NT    2:09.40    4  
     1) Stevick, Tim 18                 2) Landau, Jacob 18               
     3) O'Dea, Eric 17                  4) Ruano, Landon 15               
  4 West Laurel Swim Team  'B'                             NT    2:36.18    3  
     1) McWithey, Phillip 18            2) Perez, Antonio 18              
     3) Diggins, Tom 15                 4) Sokolowsky, Nathan 12          
 -- West Arundel Swim Team  'C'                            NT         DQ  
     1) Wood, Kyle 13                   2) Cintron, Michael 13            
     3) Bard, JT 14                     4) Minor, Sam 13                  
 
Event 2  Girls 18 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  League Rec: ! 1:54.23   7/30/2016 Theresa Banks Swim Club, TB_A              
                         T Jackson, N Johnson, G Standfield, S Minor       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Laurel Swim Team  'A'                             NT    2:21.50    7  
     1) Schmidt, Nicole 16              2) Perez, Belle 16                
     3) Hendershot, Kayla 16            4) Ruiz, Maria 18                 
  2 West Arundel Swim Team  'A'                       2:24.18    2:22.87    5  
     1) Pacheco, Maylyn 15              2) McMahon, Becca 18              
     3) Clark, Olivia 15                4) Wood, Kristen 15               
  3 West Laurel Swim Team  'B'                             NT    2:39.09    4  
     1) Zamora, Isabel 13               2) Fields, Isabella 14            
     3) Knisley, Julia 14               4) Casey, Alexis 13               
  4 West Arundel Swim Team  'B'                            NT    3:01.59    3  
     1) Testa, Emma 11                  2) Poston, Madeline 15            
     3) Schneck, Jenna 14               4) Schmitz, Holland 15            
  5 West Arundel Swim Team  'C'                            NT    3:32.93  
     1) Lansana, Janeba 13              2) Shourds, Emily 12              
     3) Abalama, Viviana 11             4) Cheek, Michaelyah 11           
 
Event 3  Boys 10 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 14.08        1980 Mark Henderson, FW                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stello, Hunter            10 WA                     20.61      19.40    4  
  1 Akonnor, Mathew           10 WA                     19.17      19.40    4  
  3 Schmidt, Matthew          10 WLS                    19.77      20.00    2  
  4 Jackson, Preston          10 WA                     32.50      31.64  
  5 Berrocal, Victor          10 WA                     36.40      35.31  
  6 Deinlein, Dominick        10 WA                     44.41      37.41  
 -- Samayoa, Gabriel          10 WA                     37.12         DQ  
 
Event 4  Girls 10 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 13.88        2012 Gabrielle Standfield, TB                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Netherton, Ruby            8 WA                        NT      20.89    5  
  2 van der Have, Claudia     10 WLS                    22.52      23.81    3  
  3 Kirk, Diana               10 WLS                       NT      29.44    2  
 -- Samuel, Marian             9 WA                     40.34         DQ  
 -- Evans, Khloe               7 WA                        NT         DQ  
 -- Rinehart, Cassidy          9 WA                     44.58         DQ  
 
Event 5  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 26.95   7/30/2016 Joseph Hayburn, WPT_A                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMahon, Noah             11 WA                     38.09      37.31    5  
  2 Akonnor, Mekhi            12 WA                     39.24      43.71    3  
  3 Rubio, Angel              11 WA                     51.93      51.51  
  4 Carrillo, Lester          11 WLS                    55.27      55.59    2  
 -- Teagle, Myles             11 WA                     59.52         DQ  
 -- Samayoa, Diego            11 WA                   1:17.14         DQ  
 -- Samayoa, David            12 WA                        NT         DQ  
 
Event 6  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 27.56   7/29/2017 Nisa Ellis, KSC_A                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiers, Jordan             11 WA                     37.22      39.47    5  
  2 Mani, Rayhanna            11 WLS                    52.39      50.65    3  
  3 Fields, Calli             12 WLS                       NT      55.20    2  
  4 Testa, Emma               11 WA                     52.46      57.22    1  
 -- Smith, Presslea           11 WA                        NT         DQ  
 -- Cheek, Michaelyah         11 WA                        NT         DQ  
 
Event 7  Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 24.53    7/2/2016 Ryan Mathis, KSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Venit, Michael            13 WA                     28.95      29.59    5  
  2 Hendershot, Emmett        14 WLS                    33.06      33.03    3  
  3 Rubio, Hamilton           14 WA                     35.72      34.23    2  
  4 Carter, Seth              13 WA                     43.31      40.69  
  5 Bard, JT                  14 WA                     49.52      48.14  
  6 Minor, Sam                13 WA                     51.45      49.93  
  7 Ngo, Vincent              13 WA                     54.14      50.85  
 
Event 8  Girls 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 27.12        2002 Allison Stevens, WLS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zack, Grace               13 WLS                    31.53      33.10    5  
  2 Roundtree, Michala        13 WA                     35.66      35.75    3  
  3 Knisley, Julia            14 WLS                    37.94      36.93    2  
  4 Smith, Pari               14 WA                     43.96      41.19    1  
  5 Fields, Isabella          14 WLS                    43.77      41.27  
  6 Zamora, Isabel            13 WLS                    42.62      41.50  
  7 Carrillo, Lulu            13 WLS                    42.34      42.18  
  8 Mani, Rahel               13 WLS                    48.67      48.69  
 
Event 9  Boys 15-18 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 23.18   6/24/2017 Sterling Smith, TB                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buda, Henry               17 WLS                    24.61      25.98    5  
  2 Lancaster, Justin         18 WA                     27.55      27.63    3  
  3 O'Dea, Eric               17 WLS                       NT      29.14    2  
  4 Girlie, Dimitri           17 WA                     28.97      29.51    1  
  5 Stevick, Tim              18 WLS                    30.62      30.02  
  6 Nessler, Douglas          18 WA                     31.13      31.89  
  7 Ramirez, Alex             16 WA                     32.87      32.28  
  8 McWithey, Phillip         18 WLS                    42.81      39.09  
  9 Perez, Antonio            18 WLS                    37.61      39.47  
 10 Diggins, Tom              15 WLS                    41.34      43.75  
 
Event 10  Girls 15-18 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  League Rec: ! 26.10   7/30/2016 Annie Hayburn, WPT_A                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hendershot, Kayla         16 WLS                    32.92      32.93    5  
  2 Clark, Olivia             15 WA                     33.38      33.65    3  
  3 Wood, Kristen             15 WA                     36.70      37.00    2  
  4 Schmidt, Nicole           16 WLS                    38.99      37.94    1  
  5 Schneck, Jessica          18 WA                     39.77      39.06  
 -- Franklin, Olivia          15 WA                        NT         DQ  
 
Event 11  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 14.16        1979 Mickey Gray, MSR                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abalama, Antonio           8 WA                     19.73      18.19    5  
  2 Moris, Ayden               8 WLS                    21.76      22.06    3  
  3 Skelly, Brendan            5 WA                     29.21      29.15    2  
  4 Shourds, Mathew            8 WA                     32.45      31.75  
  5 Pierce, Jacob              6 WA                     41.71      38.33  
  6 Ethridge, Daniel           6 WLS                    48.65      38.87    1  
  7 Samuel, Timothy            5 WA                   1:28.02      41.56  
  8 Krempel, Caiden            8 WA                     47.07      45.87  
  9 Morris, Caleb              6 WA                     56.46      48.89  
 10 Samayoa, Daniel            5 WA                        NT      49.81  
 11 Moris, Andrew              5 WLS                    56.04      56.63  
 12 Pierce, Ryan               5 WA                        NT    1:10.06  
 
Event 12  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 14.60        1978 Danielle Mackey, RMS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Netherton, Ruby            8 WA                     16.99      17.28    5  
  2 Fields, Charlotte          8 WLS                    19.08      17.98    3  
  3 Coble, Lily                8 WA                     18.53      20.30    2  
  4 Hendershot, Kelsi          8 WLS                    22.71      21.40    1  
  5 Skelly, Alyssa             8 WA                     23.90      21.94  
  6 Hughes, Emmy               7 WLS                    22.94      23.37  
  7 Lacarrubba, Adelina        8 WA                     27.97      24.08  
  8 Akonner, Morgan            5 WA                     28.03      26.54  
  9 Zamora, Marissa            8 WLS                    29.72      27.33  
 10 Kidwell, Caitlin           7 WA                     26.83      27.76  
 11 Samuel, Sofia              8 WA                     34.58      28.75  
 12 Pierce, Kayla              7 WA                     31.26      29.07  
 13 Miller, Tessa              8 WA                        NT      30.96  
 14 Roundtree, Jaya            5 WA                     40.78      31.21  
 15 Sokolowsky, Rachel         6 WLS                    29.50      31.71  
 16 Francis, Molly             6 WA                     34.53      32.46  
 17 Morales, Jaelyn            7 WA                     38.68      36.35  
 18 Fields, Eva                7 WLS                    44.59      39.13  
 19 Fritz, Corrina             7 WLS                    48.33      39.87  
 20 Moris, Sara                5 WLS                    44.61      42.85  
 -- Marquez, Bella             6 WA                   1:03.09         DQ  
 -- Coleman, Haley             7 WA                   1:11.51         DQ  
 
Event 13  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 27.82        2005 Matthew Gibson, TPDC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Akonnor, Mathew           10 WA                     36.46      38.62    5  
  2 Fritz, Oliver              9 WLS                    45.27      42.00    3  
  3 Stello, Harry             10 WA                     43.10      42.71    2  
  4 Jackson, Preston          10 WA                     50.62      50.12  
  5 Moran, Jordi               9 WLS                    47.21      51.28    1  
  6 Samayoa, Gabriel          10 WA                     53.01      51.58  
  7 Deinlein, Dominick        10 WA                   1:08.10    1:08.53  
 
Event 14  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 28.18             T. Long / T. Crudup, SBP-1984/TB-1995        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 van der Have, Claudia     10 WLS                    38.95      39.66    5  
  2 Netherton, Scarlett        7 WA                     45.23      41.82    3  
  3 Kirk, Diana               10 WLS                    49.63      46.77    2  
  4 Mani, Roshan               9 WLS                    47.02      49.17  
  5 Samuel, Marian             9 WA                   1:03.78      51.70    1  
  6 Casey, Alyssa             10 WLS                    53.95      54.89  
  7 Evans, Khloe               7 WA                        NT    1:02.37  
  8 Hughes, Aislinn            9 WLS                  1:18.19    1:04.48  
  9 Wassberg, Sabrina          9 WA                   1:20.14    1:05.84  
 10 Miller, Arianna           10 WA                        NT    1:09.32  
 11 Rinehart, Cassidy          9 WA                   1:26.64    1:23.32  
 12 Sokolowsky, Rebecca        9 WLS                       NT    1:54.09  
 
Event 15  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 24.44   7/30/2016 Joseph Hayburn, WPT_A                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ngo, Nathan               11 WA                     33.22      30.80    5  
  2 Sokolowsky, Nathan        12 WLS                    33.59      33.18    3  
  3 Akonnor, Mekhi            12 WA                     35.56      34.69    2  
  4 Teagle, Myles             11 WA                     40.84      44.82  
  5 Samayoa, David            12 WA                   1:08.94      58.25  
  6 Samayoa, Diego            11 WA                     56.90      59.88  
 
Event 16  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 25.43   7/29/2017 Rayven Custis, TB_A                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Kara             12 WLS                    29.13      28.31    5  
  2 Hiers, Jordan             11 WA                     31.73      32.85    3  
  3 Smith, Presslea           11 WA                     35.89      37.77    2  
  4 Abalama, Viviana          11 WA                     39.76      42.94  
  5 Testa, Emma               11 WA                     41.59      43.59  
  6 Shourds, Emily            12 WA                     42.46      43.81  
  7 Fields, Calli             12 WLS                    42.34      44.81    1  
  8 Cheek, Michaelyah         11 WA                     49.13      48.82  
 
Event 17  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 23.22   7/29/2017 Joseph Hayburn, WPT_A                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendrick, William         14 WA                     24.95      24.09    5  
  2 Rubio, Hamilton           14 WA                     28.90      28.60    3  
  3 Hendershot, Emmett        14 WLS                    28.61      28.75    2  
  4 Carter, Seth              13 WA                     31.41      31.63  
  5 Cintron, Michael          13 WA                     34.27      33.59  
  6 Wood, Kyle                13 WA                     35.43      35.19  
  7 Hicks, Colin              14 WLS                    35.94      38.59    1  
  8 Minor, Sam                13 WA                     37.44      39.18  
  9 Bard, JT                  14 WA                     42.32      41.53  
 10 Ngo, Vincent              13 WA                     53.13      52.23  
 
Event 18  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 24.53   7/30/2016 Keyla Brown, AR_A                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zack, Grace               13 WLS                    28.77      29.62    5  
  2 Roundtree, Michala        13 WA                     32.43      33.00    3  
  3 Knisley, Julia            14 WLS                    32.85      33.18    2  
  4 Fields, Isabella          14 WLS                    34.29      34.64  
  5 Casey, Alexis             13 WLS                    33.50      34.89  
  6 Schneck, Jenna            14 WA                     34.90      35.78    1  
  7 Zamora, Isabel            13 WLS                    35.22      36.31  
  8 Carrillo, Lulu            13 WLS                    34.88      36.54  
  9 Mani, Rahel               13 WLS                    39.84      38.96  
 10 Thigpen, Marissa          14 WLS                    38.41      39.33  
 11 Schweiss, Cora            13 WLS                    42.62      44.48  
 12 Lansana, Janeba           13 WA                        NT      45.50  
 
Event 19  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 47.38        1988 Mark Henderson, FW                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buda, Henry               17 WLS                    50.65      51.59    5  
  2 Lancaster, Justin         18 WA                     54.32      55.78    3  
  3 Jensen, Chris             15 WA                     58.69      59.94    2  
  4 Landau, Jacob             18 WLS                  1:01.23    1:01.94    1  
  5 Nessler, Douglas          18 WA                   1:02.23    1:02.37  
  6 Miller, Ben               15 WA                   1:04.77    1:02.75  
  7 Girlie, Dimitri           17 WA                   1:02.06    1:02.95  
  8 Stevick, Tim              18 WLS                  1:05.12    1:10.03  
 
Event 20  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  League Rec: ! 53.45   7/29/2017 Sydney Mathis, KSC_A                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hendershot, Kayla         16 WLS                  1:03.86    1:05.00    5  
  2 Ruiz, Maria               18 WLS                  1:09.11    1:10.76    3  
  3 Wood, Kristen             15 WA                   1:13.16    1:13.43    2  
  4 Perez, Belle              16 WLS                  1:12.69    1:13.77  
  5 Schneck, Jessica          18 WA                   1:14.62    1:14.42    1  
  6 Knisley, Elizabeth        17 WLS                  1:24.23    1:17.70  
  7 McMahon, Becca            18 WA                   1:18.37    1:18.63  
  8 Poston, Madeline          15 WA                   1:21.30    1:21.02  
  9 Schmitz, Holland          15 WA                   1:20.03    1:22.01  
 
Event 21  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 18.45        1992 Steve Davis, OH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moris, Ayden               8 WLS                    34.23      32.74    5  
 -- Samuel, Timothy            5 WA                        NT         DQ  
 -- Pierce, Jacob              6 WA                        NT         DQ  
 -- Moris, Andrew              5 WLS                       NT         DQ  
 -- Samayoa, Daniel            5 WA                        NT         DQ  
 -- Skelly, Brendan            5 WA                     39.88         DQ  
 -- Shourds, Mathew            8 WA                        NT         DQ  
 -- Abalama, Antonio           8 WA                     30.14         DQ  
 -- Krempel, Caiden            8 WA                        NT         DQ  
 
Event 22  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 19.30        1976 Rhian Medlin, GA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skelly, Alyssa             8 WA                     26.77      28.94    5  
  2 Coble, Lily                8 WA                     28.26      29.35    3  
  3 Fields, Eva                7 WLS                    43.41      36.37    2  
 -- Sokolowsky, Rachel         6 WLS                       NT         DQ  
 -- Lacarrubba, Adelina        8 WA                     40.66         DQ  
 -- Hughes, Emmy               7 WLS                    40.61         DQ  
 -- Akonner, Morgan            5 WA                     39.02         DQ  
 -- Zamora, Marissa            8 WLS                       NT         DQ  
 -- Francis, Molly             6 WA                        NT         DQ  
 -- Kidwell, Caitlin           7 WA                   1:05.44         DQ  
 -- Pierce, Kayla              7 WA                        NT         DQ  
 -- Samuel, Sofia              8 WA                     46.08         DQ  
 -- Fields, Charlotte          8 WLS                    29.86         DQ  
 -- Hendershot, Kelsi          8 WLS                    34.26         DQ  
 -- Miller, Tessa              8 WA                        NT         DQ  
 
Event 23  Boys 9-10 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 16.83        2010 Michael Kelley, MVP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stello, Hunter            10 WA                     24.27      22.73    5  
  2 Schmidt, Matthew          10 WLS                    21.31      23.42    3  
  3 Jackson, Preston          10 WA                     28.68      28.95    2  
  4 Stello, Harry             10 WA                     38.01      36.87  
  5 Moran, Jordi               9 WLS                       NT      41.01    1  
  6 Deinlein, Dominick        10 WA                     44.02      48.58  
 -- Berrocal, Victor          10 WA                     40.15         DQ  
 -- Fritz, Oliver              9 WLS                    30.41         DQ  
 
Event 24  Girls 9-10 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 16.52        1976 Joanne Duymovic, BCC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Netherton, Scarlett        7 WA                        NT      27.97    5  
 -- Mani, Roshan               9 WLS                    40.01         DQ  
 -- Casey, Alyssa             10 WLS                       NT         DQ  
 -- Sokolowsky, Rebecca        9 WLS                       NT         DQ  
 -- Miller, Arianna           10 WA                        NT         DQ  
 -- Evans, Khloe               7 WA                        NT         DQ  
 -- Wassberg, Sabrina          9 WA                        NT         DQ  
 
Event 25  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 31.60        1974 Steve Giovinazzo, TH                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ngo, Nathan               11 WA                     40.25      40.43    5  
  2 Wise, Michael             12 WA                     46.91      49.26    3  
  3 Rubio, Angel              11 WA                   1:04.97    1:03.06  
  4 Carrillo, Lester          11 WLS                       NT    1:16.20    2  
 -- Teagle, Myles             11 WA                   1:13.59         DQ  
 
Event 26  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 33.13        2009 Bridie Burke, MVP                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Presslea           11 WA                        NT      45.64    5  
  2 Rea, Katie                11 WA                     46.13      45.82    3  
  3 Shourds, Emily            12 WA                     58.32      54.80  
  4 Fields, Calli             12 WLS                    53.67      55.30    2  
  5 Mani, Rayhanna            11 WLS                  1:03.61    1:00.37    1  
 
Event 27  Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 29.01   7/30/2016 Ryan Mathis, KSC_A                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Venit, Michael            13 WA                     34.56      34.44    5  
  2 Cintron, Michael          13 WA                     48.40      46.65    3  
  3 Hicks, Colin              14 WLS                    48.50      52.46    2  
  4 Wood, Kyle                13 WA                     53.78      53.32  
  5 Ngo, Vincent              13 WA                   1:00.15      56.88  
 
Event 28  Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 31.71   7/29/2017 Jasmine Barry, TP_A                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hyder, Regan              13 WLS                    40.86      40.00    5  
  2 Smith, Pari               14 WA                     41.58      40.31    3  
  3 Roundtree, Michala        13 WA                     42.91      43.46    2  
  4 Fields, Isabella          14 WLS                    45.36      44.08    1  
  5 Casey, Alexis             13 WLS                    45.10      47.33  
  6 Thigpen, Marissa          14 WLS                    49.68      48.93  
  7 Mani, Rahel               13 WLS                    56.26      51.34  
  8 Schweiss, Cora            13 WLS                    53.30      54.45  
  9 Deinlein, Isabelle        13 WA                     55.09      57.29  
 -- Lansana, Janeba           13 WA                        NT         DQ  
 
Event 29  Boys 15-18 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 26.08   7/29/2017 Sterling Smith, TB_A                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landau, Jacob             18 WLS                    33.79      34.29    5  
  2 Ramirez, Alex             16 WA                     35.49      35.21    3  
  3 O'Dea, Eric               17 WLS                       NT      37.06    2  
  4 Nessler, Douglas          18 WA                     38.34      38.40    1  
  5 Miller, Ben               15 WA                     39.34      38.60  
  6 Pacheco, Joseph           16 WA                     37.76      38.62  
  7 Nagle, Kyle               16 WA                     40.53      39.19  
  8 Ruano, Landon             15 WLS                    43.27      42.68  
  9 Perez, Antonio            18 WLS                    42.57      43.16  
 10 McWithey, Phillip         18 WLS                    41.83      43.81  
 11 Diggins, Tom              15 WLS                    51.41      49.09  
 
Event 30  Girls 15-18 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  League Rec: ! 31.03   7/29/2017 Shelby Ball, TP_A                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez, Belle              16 WLS                    39.89      39.12    5  
  2 Clark, Olivia             15 WA                     38.44      39.60    3  
  3 McMahon, Becca            18 WA                     40.89      41.32    2  
  4 Poston, Madeline          15 WA                     44.49      44.92  
  5 Schneck, Jessica          18 WA                     46.84      46.29  
  6 Knisley, Elizabeth        17 WLS                    47.23      46.32    1  
  7 Franklin, Olivia          15 WA                     51.69      50.46  
 
Event 31  Boys 9-10 25 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 14.90        1978 Abe Reybold, MC                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stello, Hunter            10 WA                     21.81      20.38    5  
  2 Schmidt, Matthew          10 WLS                    20.67      20.65    3  
  3 Akonnor, Mathew           10 WA                     20.89      21.39    2  
  4 Stello, Harry             10 WA                     25.19      27.48  
  5 Fritz, Oliver              9 WLS                    30.02      31.15    1  
  6 Moran, Jordi               9 WLS                    29.00      31.28  
  7 Berrocal, Victor          10 WA                     29.82      31.77  
  8 Samayoa, Gabriel          10 WA                     40.69      34.37  
 
Event 32  Girls 9-10 25 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 14.88        2010 Sydney Mathis, KSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Netherton, Scarlett        7 WA                     23.84      23.90    5  
  2 Samuel, Marian             9 WA                     33.50      25.69    3  
  3 van der Have, Claudia     10 WLS                    23.58      25.93    2  
  4 Mani, Roshan               9 WLS                    29.23      26.92    1  
  5 Casey, Alyssa             10 WLS                    28.82      29.27  
  6 Kirk, Diana               10 WLS                    33.61      34.43  
  7 Wassberg, Sabrina          9 WA                     43.51      38.44  
  8 Miller, Arianna           10 WA                        NT      38.78  
  9 Hughes, Aislinn            9 WLS                       NT      47.77  
 10 Rinehart, Cassidy          9 WA                     47.31      50.84  
 -- Sokolowsky, Rebecca        9 WLS                    38.47         DQ  
 
Event 33  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 27.18   7/16/2016 Joseph Hayburn, WPT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMahon, Noah             11 WA                     40.82      42.53    5  
  2 Sokolowsky, Nathan        12 WLS                    47.80      44.59    3  
  3 Akonnor, Mekhi            12 WA                     50.37      52.93    2  
  4 Wise, Michael             12 WA                     51.34      54.19  
  5 Samayoa, David            12 WA                   1:20.50    1:17.09  
  6 Samayoa, Diego            11 WA                   1:24.20    1:17.45  
 
Event 34  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 29.50        2006 Amina Wilson, TPDC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Kara             12 WLS                    31.89      32.35    5  
  2 Rea, Katie                11 WA                     46.18      44.16    3  
  3 Abalama, Viviana          11 WA                     52.42      54.39    2  
  4 Testa, Emma               11 WA                     57.55      57.74  
  5 Shourds, Emily            12 WA                     55.25    1:05.59  
  6 Cheek, Michaelyah         11 WA                        NT    1:08.40  
 -- Mani, Rayhanna            11 WLS                    52.61         DQ  
 
Event 35  Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 26.21    7/9/2016 Ryan Mathis, KSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendrick, William         14 WA                     30.19      29.03    5  
  2 Rubio, Hamilton           14 WA                     39.07      37.83    3  
  3 Carter, Seth              13 WA                     42.83      39.33  
  4 Hicks, Colin              14 WLS                    48.15      47.67    2  
  5 Bard, JT                  14 WA                     52.00      48.18  
  6 Minor, Sam                13 WA                     59.53    1:07.45  
 
Event 36  Girls 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 27.99        2011 Bridie Burke, MVP                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hyder, Regan              13 WLS                    37.87      39.37    5  
  2 Knisley, Julia            14 WLS                    40.05      40.12    3  
  3 Schneck, Jenna            14 WA                     47.64      44.99    2  
  4 Carrillo, Lulu            13 WLS                    45.47      45.25  
  5 Zamora, Isabel            13 WLS                    43.65      47.27  
  6 Thigpen, Marissa          14 WLS                    56.83      51.59  
  7 Schweiss, Cora            13 WLS                    52.44      52.89  
  8 Lansana, Janeba           13 WA                        NT      54.83    1  
  9 Deinlein, Isabelle        13 WA                     57.13      56.43  
 
Event 37  Boys 15-18 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 24.58   7/29/2017 Ryan Mathis, KSC_A                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lancaster, Justin         18 WA                     30.15      29.64    5  
  2 Pacheco, Joseph           16 WA                     32.22      31.60    3  
  3 Jensen, Chris             15 WA                     32.63      31.92  
  4 Nagle, Kyle               16 WA                     33.68      33.85  
  5 Landau, Jacob             18 WLS                    33.68      34.68    2  
  6 McWithey, Phillip         18 WLS                    38.41      40.75    1  
  7 Perez, Antonio            18 WLS                    41.00      44.87  
  8 Diggins, Tom              15 WLS                    48.95      47.19  
 
Event 38  Girls 15-18 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 27.70        2010 Amina Wilson, TP                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruiz, Maria               18 WLS                    34.40     J35.31    5  
  2 Clark, Olivia             15 WA                     36.83     J35.28    3  
  3 Schmidt, Nicole           16 WLS                    37.69      37.62    2  
  4 Pacheco, Maylyn           15 WA                     36.77      37.87    1  
  5 Poston, Madeline          15 WA                     41.53      40.99  
 -- Schmitz, Holland          15 WA                     49.19         DQ  
 -- Knisley, Elizabeth        17 WLS                    41.71         DQ  
 
Event 39  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 16.58        2010 Anthony Nguyen, WOW                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moris, Ayden               8 WLS                    26.30      25.62    5  
  2 Abalama, Antonio           8 WA                     28.20      30.24    3  
  3 Krempel, Caiden            8 WA                   1:07.35      54.40    2  
  4 Shourds, Mathew            8 WA                     49.93      59.74  
  5 Ethridge, Daniel           6 WLS                       NT    1:06.40    1  
 -- Samuel, Timothy            5 WA                        NT         DQ  
 -- Skelly, Brendan            5 WA                     38.33         DQ  
 -- Pierce, Jacob              6 WA                        NT         DQ  
 
Event 40  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
  League Rec: ! 17.30        1976 Rhian Medlin, GA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Netherton, Ruby            8 WA                     21.61      21.15    5  
  2 Lacarrubba, Adelina        8 WA                     26.75      24.01    3  
  3 Coble, Lily                8 WA                     27.39      25.72  
  4 Fields, Charlotte          8 WLS                    25.68      26.19    2  
  5 Hendershot, Kelsi          8 WLS                    25.08      26.49    1  
  6 Skelly, Alyssa             8 WA                     27.59      28.62  
  7 Roundtree, Jaya            5 WA                        NT      30.95  
  8 Hughes, Emmy               7 WLS                    31.76      32.33  
  9 Kidwell, Caitlin           7 WA                     37.59      35.13  
 10 Samuel, Sofia              8 WA                     34.34      35.35  
 11 Sokolowsky, Rachel         6 WLS                    32.97      35.59  
 12 Miller, Tessa              8 WA                        NT      39.69  
 13 Zamora, Marissa            8 WLS                    37.39      42.44  
 14 Pierce, Kayla              7 WA                     41.34      43.78  
 15 Akonner, Morgan            5 WA                     48.97      47.19  
 16 Francis, Molly             6 WA                     50.37      52.45  
 17 Marquez, Bella             6 WA                        NT      55.01  
 18 Morales, Jaelyn            7 WA                        NT    1:01.55  
 19 Coleman, Haley             7 WA                   1:01.03    1:14.28  
 20 Moris, Sara                5 WLS                       NT    1:37.86  
 
Event 41  Boys 12 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
  League Rec: ! 1:03.00        1974 Raymond Brown, SSY                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ngo, Nathan               11 WA                   1:24.56    1:22.83    5  
  2 McMahon, Noah             11 WA                   1:37.83    1:30.97    3  
  3 Wise, Michael             12 WA                   1:46.13    1:46.98  
  4 Carrillo, Lester          11 WLS                  1:57.66    2:04.16    2  
 -- Rubio, Angel              11 WA                   1:58.75         DQ  
 
Event 42  Girls 12 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
  League Rec: ! 1:04.13        2009 Bridie Burke, MVP                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Kara             12 WLS                  1:11.78    1:12.59    5  
  2 Hiers, Jordan             11 WA                   1:28.63    1:29.78    3  
  3 Rea, Katie                11 WA                   1:37.53    1:33.35    2  
 
Event 43  Boys 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
  League Rec: ! 57.87        1995 Delonte Stephens, TPDC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendrick, William         14 WA                   1:06.45    1:04.27    5  
  2 Venit, Michael            13 WA                   1:07.70    1:05.53    3  
  3 Hendershot, Emmett        14 WLS                  1:14.65    1:17.50    2  
  4 Cintron, Michael          13 WA                   1:40.85    1:37.07  
  5 Wood, Kyle                13 WA                   1:46.97    1:49.32  
 
Event 44  Girls 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
  League Rec: ! 59.87        2011 Bridie Burke, MVP                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zack, Grace               13 WLS                  1:12.19    1:14.69    5  
  2 Hyder, Regan              13 WLS                  1:22.78    1:22.44    3  
  3 Smith, Pari               14 WA                   1:31.40    1:31.05    2  
  4 Casey, Alexis             13 WLS                  1:35.20    1:36.75  
  5 Schneck, Jenna            14 WA                   1:35.02    1:42.68    1  
  6 Deinlein, Isabelle        13 WA                   1:50.78    1:51.42  
 
Event 45  Boys 15-18 100 Yard IM
===============================================================================
  League Rec: ! 53.46   6/24/2017 Sterling Smith, TB                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buda, Henry               17 WLS                    57.99      59.63    5  
  2 Jensen, Chris             15 WA                   1:11.95    1:08.39    3  
  3 Pacheco, Joseph           16 WA                   1:08.83    1:10.29    2  
  4 Stevick, Tim              18 WLS                  1:13.03    1:10.94    1  
  5 O'Dea, Eric               17 WLS                       NT    1:11.26  
  6 Ramirez, Alex             16 WA                   1:13.94    1:14.00  
 -- Miller, Ben               15 WA                   1:15.82         DQ  
 
Event 46  Girls 15-18 100 Yard IM
===============================================================================
  League Rec: ! 1:01.18        2006 Allie Stevens, WLS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hendershot, Kayla         16 WLS                  1:12.73    1:14.69    5  
  2 Schmidt, Nicole           16 WLS                  1:20.83    1:22.01    3  
  3 Ruiz, Maria               18 WLS                  1:23.85    1:22.27  
  4 Perez, Belle              16 WLS                  1:28.32    1:25.28  
  5 McMahon, Becca            18 WA                   1:23.12    1:26.17    2  
  6 Wood, Kristen             15 WA                   1:27.46    1:27.84    1  
  7 Pacheco, Maylyn           15 WA                   1:26.00    1:30.28  
  8 Franklin, Olivia          15 WA                   1:48.84    1:41.47  
  9 Schmitz, Holland          15 WA                   1:39.82    1:44.23  
 
Event 47  Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  League Rec: ! 1:05.17        1982 Strathmore Bel Pre                         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Arundel Swim Team  'A'                       1:25.97    1:38.83    7  
     1) Skelly, Brendan M5              2) Shourds, Mathew M8             
     3) Netherton, Ruby W8              4) Coble, Lily W8                 
  2 West Laurel Swim Team  'A'                             NT    1:40.53    5  
     1) Ethridge, Daniel M6             2) Hendershot, Kelsi W8           
     3) Moris, Ayden M8                 4) Fields, Charlotte W8           
  3 West Arundel Swim Team  'B'                            NT    2:36.95    4  
     1) Krempel, Caiden M8              2) Pierce, Jacob M6               
     3) Kidwell, Caitlin W7             4) Skelly, Alyssa W8              
  4 West Arundel Swim Team  'C'                            NT    2:57.23  
     1) Samuel, Timothy M5              2) Pierce, Ryan M5                
     3) Akonner, Morgan W5              4) Lacarrubba, Adelina W8         
 
Event 48  Boys 9-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  League Rec: ! 1:40.93        2010 Takoma Park DC                             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Arundel Swim Team  'A'                       2:01.33    1:57.64    7  
     1) Akonnor, Mathew 10              2) Ngo, Nathan 11                 
     3) Kendrick, William 14            4) Lancaster, Justin 18           
  2 West Laurel Swim Team  'A'                             NT    2:00.91    5  
     1) Schmidt, Matthew 10             2) Sokolowsky, Nathan 12          
     3) Hendershot, Emmett 14           4) Buda, Henry 17                 
  3 West Arundel Swim Team  'B'                            NT    2:06.45    4  
     1) Stello, Hunter 10               2) McMahon, Noah 11               
     3) Rubio, Hamilton 14              4) Girlie, Dimitri 17             
  4 West Arundel Swim Team  'C'                            NT    2:13.33  
     1) Stello, Harry 10                2) Akonnor, Mekhi 12              
     3) Carter, Seth 13                 4) Nagle, Kyle 16                 
  5 West Laurel Swim Team  'B'                             NT    2:31.75    3  
     1) Fritz, Oliver 9                 2) Carrillo, Lester 11            
     3) Hicks, Colin 14                 4) Ruano, Landon 15               
 
Event 49  Girls 9-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  League Rec: ! 1:46.47   7/29/2017 Kingfish Swim Club,PMSL, KSC_A             
                         E Alston, N Ellis, J Eborn, S Mathis              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Laurel Swim Team  'A'                             NT    2:11.61    7  
     1) van der Have, Claudia 10        2) Schmidt, Kara 12               
     3) Zack, Grace 13                  4) Knisley, Elizabeth 17          
  2 West Arundel Swim Team  'A'                       2:21.01    2:23.95    5  
     1) Netherton, Scarlett 7           2) Hiers, Jordan 11               
     3) Roundtree, Michala 13           4) Pacheco, Maylyn 15             
  3 West Arundel Swim Team  'B'                            NT    2:42.40    4  
     1) Samuel, Marian 9                2) Smith, Presslea 11             
     3) Smith, Pari 14                  4) Schneck, Jessica 18            
  4 West Arundel Swim Team  'C'                            NT    3:20.51  
     1) Wassberg, Sabrina 9             2) Rea, Katie 11                  
     3) Deinlein, Isabelle 13           4) Franklin, Olivia 15            
 
                    Combined Team Scores - Through Event 49                    
 
  1. West Arundel Swim Team              308   2. West Laurel Swim Team               239